Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 23:32
 
HİZMETİN ADRESİ ÖZEL İDARE
İl Özel İdaresi'nin 2020 yılı bütçesi 150 milyon lira olarak belirlendi. Oy birliği İl Genel Meclisinde kabul edilen bütçe görüşmelerinde Isparta İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mahmut Zadeoğlu, 5 yıllık görevi sürecinde hayata geçirilen projeleri tek tek anlattı. Yapılan yatırımlar için Genel Sekreter Zadeoğlu'na hem iktidar hem de muhalefet kanadından teşekkür geldi.
Gündem Haberi
HİZMETİN ADRESİ ÖZEL İDARE

İl Özel İdaresi'nin 2020 yılı bütçesi 150 milyon lira olarak belirlendi. Oy birliği İl Genel Meclisinde kabul edilen bütçe görüşmelerinde Isparta İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mahmut Zadeoğlu, 5 yıllık görevi sürecinde hayata geçirilen projeleri tek tek anlattı. Yapılan yatırımlar için Genel Sekreter Zadeoğlu'na hem iktidar hem de muhalefet kanadından teşekkür geldi.

 

YATIRIMLARI TEK TEK ANLATTI

Isparta'da hem köy hem de merkezde önemli yatırımlara imza atan İl Özel İdaresi'nin 2020 yılı bütçesi 150 milyon lira olarak belirlendi. Mecliste oybirliği ile kabul edilen bütçe oylamasının ardından Isparta İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mahmut Zadeoğlu, göreve geldiği günden itibaren hayata geçirilen projeleri meclis üyelerine tek tek anlattı.Zadeoğlu, 2.5 yıl gibi kısa sürede köy yollarına 530 kilometre sıcak asfalt döktüklerini söyledi.

 

Göreve geldiklerinde ilk olarak Isparta'da üniversite öğrencilerinin barınma sorunu ile karşılaştıklarını belirten İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mahmut Zadeoğlu, bu kapsamda Isparta'ya toplamda 9 bin kişilik öğrenci yurdu kazandırdıklarını hatırlattı.Zadeoğlu “İlk göreve başladığımda karşılaştığımız ciddi bir sorun vardı bize de gelen daha önceki belediye başkanlarımız milletvekillerimizin ilgilendiği uğraştığı bir barınma sorunu vardı. Gerçekten benimde o dönem benimde oturduğum evde eşim ve iki çocuğumla sığamıyorken karşı dairede 8 tane kız çocuğu kalıyordu bu barınma sorununa ilk etapta meclisimizle birlikte çok güzel çalışma yaparak 5 bin kişilik Türkiye’nin en büyük yurdunu kazandırdık. 8 gibi bir kısa sürede de bitti kullanıma açıldı bununla da yetmedi özel idarenin yanında 4 bin kişilik daha öğrenci yurdunu çocuklarımızın hizmetine sunduk ve barınma sorunu büyük ölçüde çözülmüş oldu. Bunda da bizim özel idare olarak il genel meclisi olarak büyük bir payı vardır” dedi.

 

2.5 yılda 530 kilometre sıcak asfalt döktük

Daha önce sathi kaplama ile ilgilenen bir özel idare olduğunu vurgulayan Genel Sekreter Zadeoğlu, ancak 2.5 yıl gibi kısa sürede köy yollarına 530 kilometre sıcak asfalt döktüklerini ifade ederek, "artık köyler sathi kaplama istemiyor, sıcak asfalt istiyor" dedi.Zadeoğlu “Göreve geldiğimizde sadece sathi kaplamayla ilgilenen bir özel idare vardı 2017 yılının haziran ayında biz plent kurmaya karar verdik. 2017 yılının 24 Ağustos tarihinde biz asfalt plentini kurduk o yıl 212 kilometre sıcak asfalt yaptık. 2. Yıl 180 kilometre, bu yılda 140 kilometreye ulaştık 185 bin ton civarında malzeme kullanıldı. Kastamonu özel idaresinin 3 tane asfalt plenti var ama ne hikmetse hiç finişeli silindiri, babılı yok onları bulabiliyorsak dediler ihale veya kiralamayla temin etmeye çalışıyoruz dediler onlarında yapmış olduğu asfalt miktarı özellikle Şehmus bey oradayken artmış o zaman 500 kilometreye geçmişler biz 2,5 yılda yapmış olduğumuz asfalt miktarı 530 kilometre buradaki başarı arkadaşlar tamamen çalışan arkadaşlarındır. Sizlerindir, meclisindir, valimizindir, Isparta’nındır  biz bunun yanında ifade dahi edemiyoruz 3 sene öncesi sathi kaplama yapıyorduk. Şimdi sathi kaplamayı konuşan yok isteyende yok 5 yılda 700 kilometre sathi kaplama yaptık ama o gölgede kaldı onu konuşan yok artık herkes sıcak asfalt istiyor geçen yıl sathi kaplama yapmış olduğumuz yerlerde artık bizde sıcak asfalt istiyoruz diyorlar 2023 yılına kadar hedefimiz belliydi bu yıl grup köy yollarını bitirebilmek önümüzdeki yıldan itibaren de artık münferit köy yollarına girmek 2023 yılına kadar da inşallah asfaltsız köy yolu bırakmayacağız” dedi

 

Köylere çocuk oyun parkları ve halı sahalar yapıldı

Isparta'da 1 köy hariç tamamına çocuk oyun parkı kurduklarını belirten Isparta İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Zadeoğlu, 13 köye de halı saha kurduklarını dile getirdi.Zadeoğlu “Yaklaşık olarak 4 yıl boyunca biz bütün köylerimizi bir köyümüz hariç bütün köylere çocuk oyun parkı kurduk biz bu noktada çocuklarımız dahil herkese bir şekilde ulaşma adına çalışmalarımıza devam ediyoruz buda bize büyük bir mutluluk veriyor. 13 köyümüze halı saha çalışması yaptık bunu yaparken inanın arkadaşlar nüfus baz aldık özellikle bin 500’ün üstünde kaç köyümüz var bakalım dedik 11 köyümüz çıktı ve 11 köyümüzü gündeme aldık bunun dışında yapmadık mı yaptık ama o köyün muhtarı köylüyle birlikte para toplamıştır birlikte yapalım dedik ve öyle yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu

Köylere otobüs durağı ile kamelyalar da konuluyor

Köylere otobüs durağı ile kamelyalar da koyduklarını belirten Genel Sekreter Zadeoğlu, "artık köylerimize ne çalışma yapılacağı konusunda zorlanıyoruz. Çünkü artık düğün salonları talepleri gelmeye başladı" dedi.Zadeoğlu “Öğrenciler okula giderken özellikle kışın mağdur olduklarını gördük servislerini beklerken bu mağduriyeti nasıl gideririz derken Sütçüler Kaymakamımızın kulakları çınlasın onunla birlikte başlattık hemen sütçülere 40 tane o yaptı bu yılda biz bütün köylerimizi gündeme aldık ve hemen hemen her köyümüze bazı büyük köylerimize iki adet olmak üzere duraklarımız monte ettik.  Sosyal çalışma olsun dedik ihale verip birilerinin dışarıdan gelip alacağına cezaevindeki müdür beyle görüştük mahkum arkadaşların bunu yapabileceklerini söylediler bunun yanında birde kamelyalar var hem sosyal proje hem köylerimizin ihtiyaçlarının giderilmesi açısından yaptığımız bir çalışma biz 100 köyümüze hedef koymuştuk bu kamelyaları en büyük köyümüzden başlayarak aşağıya doğru sıralama yaptık planladığımız gibi çalışmalarımız devam edecek. Şimdi köylerimiz konusunda zorlanıyoruz ne yapalım diye artık köylerimizden düğün salonu talepleri gelmeye başladı” şeklinde konuştu.

 

"Bilgiç'in katkısı büyük"

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç'in ödenek noktasında kendilerine büyük yardım sağladığını kaydeden Zadeoğlu, Özel İdare olarak eğitime sağladıkları katkıları da anlattı.

Zadeoğllu “Son 1 aydır ben Ankara’ya kaç defa gittiğimi bilmiyorum millieğitimeyıl sonu için neler koparabiliriz bütçe zamanı olduğu için gidip oralardan kaynak getiriyoruz. Sürekli gidip geliyoruz talepte bulunuyoruz inanın Isparta için bunu yapmamız gerekiyor Meclis Başkanvekili Süreyya bey de orada bizlere çok yardımcı oluyor. 5 yıl içerisinde 392 derslik, 11 bin 760 öğrenci kapasiteli 4 öğrenci pansiyonu 800 öğrenci kapasiteli 3 spor salonu 450 koltuklu bir hizmet binası yapılmış bunun yanında yüzde 20 katkı veriyoruz ama 4+4+4’ten dolayı anaokullarımız da bağımsız anaokulu yapalım 5 tane okula ayrıca destek verelim dedik 1 tanesi hariç diğerleri teslim edildi. Milli Eğitime  özel idarenin harcamış olduğu pay 82 milyon TL bu sadece bizim bütçe değil merkezi idareden gelen bütçede var son 5 yılda bu pay 150 Milyon TL çıktı hemen hemen iki katı milli eğitimde tekli öğretime geçen nadir illerden birisiyiz.” dedi

Köyler yüksek miktarlardaki elektrik bedellerinden kurtuldu

İçme suyunu sondajla elde eden köylerde yüksek miktarlarda elektrik bedelinin ödendiğini ifade eden Zadeoğlu, bunu önleme adına köylere güneş enerjisi panelleri kurduklarını kaydetti.Zadeoğlu “  Yine özel idarenin yapmış olduğu en iyi çalışmalardan bir tanesi benim için özellikle muhtarlarımız için yüz akımız için güneş enerji panelleri hepiniz muhtarlarla görüşüyorsunuzdur içme suyunu sondajla elde eden köylerimizde elektrik faturasını ödeme noktasında sıkıntı yaşıyorlardı bazı köyde muhtar paraları toplayamıyordu faturayı ödeyeceğim derken zorlanıyorlar bazı zamanda kesintiler oluyordu bunu Allah sağlık versin ruhu bey böyle bir teklifle geldi Yalvaç bölgesinde 3 köyde uygulayalım dedik verim alabilecek miyiz diye uyguladık orada yüzde 80 verim elde ettik. 16 köyümüzde sondajla su temin ettiğini tespitini yaptıktan sonra biz bu köylerimize de yapar bitiririz inşallah dedik bugün geldiğimiz rakam 125 bunun içinde davrazdaki pompaya yaptık, koçtepeye ihtiyaç vardı gittik baktık uygun gördük ikincisini yaptık küçük gökçeliye ikincisini yaptık bazı yerlerde ikincisini yaptık kimsenin şüphesi olmasın çalışmamız devam edecek” dedi.

Özel İdare'ye teşekkür

Yapılan açıklamaların ardından hem iktidar hem muhalefet kanadı Isparta İl Özel İdaresine yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür etti. Muhalefet kanadı  “Özel idarenin görevleri dışında birçok görevleri üstlendiniz buna ben şahidim, iyi bir çalışma ekibiniz vardı dolayısıyla bir takım olarak işlerin zamanında bitirilmesinde bizler karar verdik sizlerde bunu uyguladınız onun için teşekkür ediyoruz.bu çalışmaların 2020 yılında da aynı şekilde devam etmesini diliyoruz” açıklamasında bulundu.

Isparta'ya hizmetler devam edecek

2020 yılının bütçesinin onaylandığını kaydeden İl Genel Meclisi Başkanı Serkan Keskin de, "önümüzdeki yılda çalışmalarımız sürecek" dedi.  Keskin “     2020 yılı bütçemiz meclisimiz tarafından onaylandı. 2020 yılı bütçemiz Isparta için 150 Milyon TL idi önümüzdeki yıl nasip olursa Isparta’yı büyütmek ve geliştirmek Isparta’yı üreten bir şehir haline getirmek için bütçemizi devletimizin vermiş olduğu imkanlar doğrultusunda etkin ve verimli bir şekilde kullanarak Ispartalı hemşerilerimizin hizmetine sunacağız.  Bütçe döneminde bizleri yalnız bırakmayan sayın Valimize ve vekillerimize ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum 2020 yılı bütçemiz Isparta’mıza köylerimize ve ilçelerimize hayırlı olsun diyorum” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: HİZMETİN, ADRESİ, ÖZEL, İDARE,
Yorumlar
Haber Yazılımı